Szeptucha budzi wiele emocji wśród ludzi. Jedni wierzą, że ma wyjątkową moc, inni postrzegają ją jako dziwaczkę, a nawet oszustkę. Warto bliżej poznać jej osobę, bo być może przyjdzie nam kiedyś skorzystać z jej pomocy.
Kto to jest szeptucha?
Szeptucha – każdy na to słowo, jednak wiele osób nie do końca wie kim ona jest. Nazywana jest również szeptunką, szeptunem (jeśli jest mężczyzną) a nawet wiedźmą. To ludowa uzdrowicielka, która w dość nietypowy sposób pomaga ludziom wierzącym w jej niezwykłą moc.
Szeptucha i czary?
Najwięcej szeptuch jest w województwie podlaskim. Niektórzy uważają, że to zagłębie uzdrowicieli ludowych stosujących praktyki pogańskie – bowiem wiele osób twierdzi, że w wierze chrześcijańskiej nie ma i nie powinno być miejsca na takie czary. Aczkolwiek źródła nadprzychodzonych mocy, które rzekomo posiada prawdziwa szeptucha doszukuje się wśród darów Bożych. Tak też uważają sami zainteresowani, którzy bardzo nie lubią, gdy się ich postrzega jako czarownice, czarodziejki itp. Najczęściej szeptuchy same siebie nazywają „babkami”. Z reguły są już dawno po 50. roku życia, niektóre sięgają nawet 90-tki.
Szeptuchy mają różne dary
Na Podlasiu szacuje się, że żyje nawet do 30 szeptuch. Podobno nie wszystkie są do końca zadowolone z daru, który otrzymały. I nie ma co się dziwić – każda uzdrowicielka ma od rana pełne ręce roboty. Zjeżdżają do niej ludzie z całego kraju i to już od samego rana. Proszą o różne rzeczy – najczęściej dotyczą one zdrowia. Przyjeżdżają też pary, które marzą o potomku, chorzy na raka bądź różne inne dolegliwości. Eksperci uważają, że ludzie w sytuacjach beznadziejnych, gdy nie wiedzą co mają robić i kogo prosić o pomoc – jadą do szeptuchy. Uważają bowiem, że ta wizyta im nie zaszkodzi, a może jedynie pomóc. Szczególnie, że każda szeptucha jedynie się modli. Nie ma tu do wykonania żadnych zadań, ogromnej zapłaty. Nie każda uzdrowicielka w ogóle przyjmuje pieniądze, część z nich bierze je jedynie po to, by oddać później na kościół lub cerkiew.
Warto wiedzieć, że nie każda szeptucha zajmuje się zdejmowaniem uroków. Dlatego przed wizytą lepiej się zorientować – na co można liczyć.
Szeptucha – skąd ma swoje zdolności
Zgodnie z legendami ludowymi Chrystus dał niektórym moc uzdrawiania połączoną magicznymi, modlitewnymi formułami. Jeśli ten dar do kogoś trafił, osoba ta ma obowiązek pomóc potrzebującym ludziom. Osoby, które wiedzą kto to jest szeptucha mają świadomość tego, iż osoby te swoich mocy dopatrują się właśnie w Bogu. Dlatego też ludzie nie boją się korzystać z ich pomocy.
Komu może pomóc szeptucha i komu przekazuje swój dar?
Ludowa uzdrowicielka pomaga wszystkim. Jednak, by ta pomoc była skuteczna trzeba w nią bezsprzecznie wierzyć. Osoby, które śmieją się z modlitwy szeptuchy, wątpią w nią – nie mają szans na wyleczenie.
Dawniej szeptucha była we wsi postrzegana jako osoba prestiżowa i ważna. Dlatego dzieci chętnie przyjmowały posiadany przez nią dar. Dziś jest nieco inaczej, potomkowie nie zawsze chcą robić to co ich matka. Szczególnie, że „szeptanie” zajmuje wiele czasu, a nie przynosi pieniędzy. Dlatego „babki” są z reguły bardzo stare. Jeśli nie mają następcy wśród swoich dzieci mogą go szukać wśród dalszych krewnych a nawet sąsiadów. Szeptucha powinna też wyróżniać się dość spokojnym uosobieniem, cierpliwością i łagodnością.