Jak często należy wykonywać cytologię? Jakie choroby pomaga wykryć to badanie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części tekstu. Zadbaj o swoje zdrowie – cytologia może uratować ci życie!
Cytologia–co to za badanie?
Cytologia to badanie, którego głównym celem jest wykrycie raka szyjki macicy. Dzięki niemu można zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium – wówczas jej wyleczenie jest znacznie prostsze. Jak pokazują badania, cytologia pozwala zapobiec nawet 80% złośliwego raka szyjki macicy. Warto jednak wiedzieć, że dzięki temu badaniu wykrywa się także inne choroby, np. zakażenie wirusem HPV (brodawczak ludzki), który ma ścisły związek z powstawaniem nowotworu. Ponadto cytologia ma zastosowanie w leczeniu zachowawczym nadżerki szyjki macicy oraz przydaje się w diagnostyce stanu nabłonka pochwy.
Jak przeprowadzana jest cytologia? Otóż podczas badania, gdy kobieta znajduje się na fotelu ginekologicznym, do pochwy specjalista wkłada wziernik, a następnie za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera wymaz zawierający komórki błony śluzowej nabłonka szyjki macicy. Zatem cytologia to badanie bardzo szybkie i bezbolesne.
Jak często należy wykonywać cytologię?
Na początku warto wspomnieć, kiedy trzeba wykonać pierwsze badanie. Otóż najlepiej zrobić to pomiędzy 20 a 25 rokiem życia lub zaraz po rozpoczęciu współżycia.Jak często należy wykonywać cytologię? Otóż cytologia z programu profilaktycznego jest wykonywana raz na 3 lata (jeśli jej ostatni wynik był prawidłowy). Trzeba jednak zaznaczyć, że niektóre kobiety powinny wykonywać cytologię raz na rok lub nawet raz na pół roku. Taka sytuacja ma miejsce, jeśli:
• kobieta ma osłabiony układ odpornościowy lub jest zainfekowana wirusem HPV,
• mama pacjentki była narażona na dietylostilbestrol (DES, czyli syntetyczny estrogen stosowany w latach 50. ubiegłego wieku w leczeniu poronienia zagrażającego we wczesnym okresie ciąży),
• kobieta jest nosicielką wirusa HIV,
• pacjentka leczy się z powodu dysplazji, nadżerki lub przedrakowego stanu raka szyjki macicy,
• kobieta często zmienia partnerów seksualnych.
Warto jeszcze dodać, że u kobiet ciężarnychcytologia powinna być wykonywana dwukrotnie – w I i III trymestrze ciąży.
Badania powinny być wykonywane przez profesjonalnego lekarza ginekologa. Jeśli chcesz być pewna, że trafisz na dobrego, wykwalifikowanego lekarza udaj się do wiodącej firmy MedicHouse z Warszawy. Szeroki wybór lekarzy z różnych dziedzin jest skrupulatnie powiększany. Dzięki temu możemy w łatwy sposób umawiać się na wizyty przez stronę internetową MedicHouse https://medichouse.pl/specjalista/ginekolog-warszawa/. Warto udać się MedicHouse i mieć spokój własnego ducha.
Jak przygotować się do badania?
Trzeba koniecznie pamiętać, że wynik badania cytologicznego może zostać sfałszowany przez wiele czynników, z których nawet nie zdajesz sobie sprawy. Zatem zgodnie z zaleceniami specjalistów w ciągu dwóch dni przed badaniem należy unikać stosowania tamponów, kąpieli pod prysznicem, uprawiania seksu lub stosowania wibratora, a także stosowania leków dopochwowych, dezodorantów oraz proszków dopochwowych.
Ponadto warto wiedzieć, że cytologii nie możesz wykonywać w trakcie miesiączki. Optymalny termin na przeprowadzenie badania cytologicznego to między 10 a 20 dniem cyklu miesięcznego. Badanie nie jest również zalecane w czasie występowania stanu zapalnego narządu rodnego – wówczas powinno się odłożyć wykonanie cytologii do czasu wyleczenie infekcji.
Cytologiato badanie bardzo krótkie, a w dodatku bezbolesne – jej regularne wykonywanie uratowało już życie wielu kobietom. Zdecydowanie warto każdego roku poświęcić kilka minut na sprawdzenie, czy wszystko z nami w porządku. Pocieszające jest to, że od jakiegoś czasu obserwuje się wśród kobiet wzrost świadomości dotyczącej raka szyjki macicy, jego profilaktyki i leczenia. Pamiętaj, że choroba wykryta we wczesnym stadium nie jest wyrokiem! Wręcz przeciwnie – jej wyleczenie może okazać się łatwe. Zatem jak często należy wykonywać cytologię? Dla własnego spokoju spokojnie możesz to robić raz w roku.