Podczas upałów, w okresie letnim picie wody jest szczególnie ważne. Zaniedbanie tego może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Sprawdź, dlaczego woda jest tak cenna dla ludzkiego organizmu.
Picie wody jest ważne bez względu na wiek czy płeć. Każdy musi nawadniać swój organizm, by mógł on zdrowo i prawidłowo funkcjonować. Zazwyczaj mówi się o tym, że człowiek powinien wypijać około 2,5 litrów wody w ciągu dnia. Zapotrzebowanie na nią jest jednak u każdego nieco inne. Wpływ na to ma m.in. pogoda za oknem (czy jest upał, który sprawia, że więcej się pocimy – czy mróz), wiek czy sposób życia.
Woda ma mnóstwo zalet
Picie wody jest bardzo cenne dla organizmu człowieka. Jest ona bowiem bogata w mikro i makroelementy, więc dostarczajmy dzięki niej także cenne składniki. Najlepiej, by pita przez nas woda była średnio zmineralizowana. Najmniej wartościowa jest woda źródlana. W przypadku upałów bardzo łatwo dochodzi do przegrzania. Picie wody latem jest więc jeszcze istotniejsze. W przypadku wysokich temperatur warto robić również okłady na głowę, kark bądź czoło. Co ciekawe, jeśli pijemy wodę często – w niewielkich ilościach i małymi łykami, to wchłania się ona dużo lepiej.
Woda nie ma także kalorii, mało tego – przyspiesza przemianę materii o kilkadziesiąt procent. Musi być jednak niegazowana i nie należy jej pić podczas posiłków. Najlepiej sięgać po nią na pół godziny przed jedzeniem. Dzięki temu zmniejszy się także nasz apetyt, więc jest to doskonały sposób na pozycie się kilku nadprogramowych kilogramów.
Picie wody sprzyja też wypłukaniu toksyn z organizmu. Chodzi bowiem o to, iż wspomagana jest wówczas praca nerek, a te odpowiadają m.in. za usunięcie z organizmu różnego rodzaju metabolicznych odpadów. Warto też wiedzieć, że jeśli nie wypijemy przynajmniej 1,5 litra wody w ciągu całego dnia oraz nie zadbamy o dostarczenie organizmowi innych płynów (soków, zup, kefirów itp.) to możemy czuć się osłabieni i znużeni. Zdarza się też, że występują takie objawy jak drżenie rąk oraz zawroty głowy. Jest to znak, iż poziom elektrolitów jest zbyt niski. Wówczas warto wypić wysoko zmineralizowaną wodę, która uzupełni brakujące składniki.
Jak często trzeba pić wodę?
Wiadomo – pić wodę latem należy częściej niż zimą. Największym sygnałem, ze domaga się jej nasz organizm jest po prostu uczucie pragnienia. Jest to najwyraźniejszy sygnał, iż jesteśmy odwodnieni. Trzeba więc wsłuchiwać się we własne potrzeby. Nie warto jednak pić dużo wody na siłę, ani wstrzymywać się w przypadku suchości gardła.
Zaleca się picie wody tuż po przebudzeniu. Jest to moment, kiedy warto wypić jej znacznie więcej niż w innych częściach dnia. Woda powinna też zawsze znajdować się w zasięgu kobiety w ciąży. Panie będące w stanie błogosławionym powinny wypijać nawet 8 szklanek dziennie. Jeśli mają nadciśnienie – jeszcze więcej. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców kobiety karmiące najlepiej, by wypijały ponad 3 litry wody. Zbyt mała jej ilość dostarczana do organizmu może przyczynić się do wcześniejszego porodu.
Woda jest też bardzo potrzebna dzieciom. Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju ich
organizmów. Trzeba także mieć na uwadze, że dzieci ruszają się zazwyczaj znacznie więcej niż dorośli, więc picie wody w ich przypadku jest szczególnie istotne.