Yerba mate, czyli herbata jezuicka bądź paragwajska ma doskonały wpływ na nasze zdrowie. Trzeba jednak wiedzieć, jak i kiedy korzystać z jej właściwości. Odpowiednio parzona może być nie tylko pyszna, ale i bardzo użyteczna dla naszego organizmu.
Yerba mate została odkryta przez plemię Guarani, byli to mieszkający w dorzeczu Parany Indianie. Liście tej rośliny stały się używką tych ludzi, szybko zauważono i zarazem doceniono jej świetne działanie. Z yerba mate wykonuje się napar. Najczęściej robi się go z wysuszonych liści oraz łodyg, ale można też zaparzać świeżą roślinę. Napój ten jest bardzo często pity w Ameryce Północnej. Uwielbiają go Brazylijczycy, Argentyńczycy czy Paragwajczycy. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem herbata yerba mate cieszy się też w Europie, dlatego można ją kupić także w wielu polskich sklepach.
Właściwości yerba mate
Obecnie chyba na całym świecie są znane właściwości yerba mate. A wszystko dzięki jezuickim misjonarzom, którzy dotarli do plemienia Guarani w XVII wieku i odkryli tę roślinę. Miejscowi ją żuli, gdyż niwelowała zmęczenie oraz znacząco łagodziła uczucie głodu. Pobudzała do działania oraz ułatwiała koncentrację. Yebra mate wówczas zaczęła być promowana jako doskonała alternatywa popularnej w Europie herbaty.
Polacy odkryli jak cenna jest herbata yerba mate dopiero kilkadziesiąt lat temu. Od tego
czasu popularność naparu stale rośnie. Yerba mate ma wysoką zawartość kofeiny, dlatego działa tak pobudzająco. Dodatkowo stymuluje układ nerwowy dodając energii. Przyspiesza też przemianę materii, dlatego często sięgają po nią osoby na diecie odchudzającej. To nie koniec jej zalet. Yerba mate wspomaga pracę nerek, poprawia sprawność intelektualną, obniża napięcie mięśni, przyspiesza utlenianie tłuszczów, ogranicza rozwijanie się bakterii w jamie ustnej, poprawia koordynację psychoruchową, przyspiesza gojenie się ran oraz obniża poziom złego cholesterolu. Działa także przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie (w niewielkim stopniu, ale jednak), pomaga w uporaniu się z różnego rodzaju alergiami, łupieżem (blokuje rozwijane się drożdżaków),
działa tonizująco.
Yerba mate zmniejsza także ryzyko pojawienia się wielu chorób m.in. nowotworów i Alzheimera. Jest to też idealny napar dla osób zmagających się z zaparciami. To nie koniec jej zalet – herbata ma również wpływ na produkcję kolagenu, a więc ujędrnia skórę.
Herbata yerba mate – jak przygotować
Herbata yerba mate, aby była skuteczna – musi być odpowiednio zaparzona. W tym celu potrzebne jest odpowiednie naczynie, może być drewniane lub ceramiczne. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w bombillę, jest to specjalna słomka z sitkiem. Dzięki temu zaparzony susz nie dostaje się do ust.
Najpierw należy wsypać susz yerba mate do naczynia – średnio 2/3 wysokości, jeśli wolimy nieco słabszy napar – 1/4.Następnie otwór należy zakryć i wstrząsnąć. Najpierw wlewamy niewielką ilość zimnej wody – nawilży susz, później gorącą – ale nie wrzącą. Woda powinna mieć około 75 stopni C. Można ją dolewać kilka razy, do czasu, aż yerba mate utraci smak. Niektórzy na wierzch naparu dodają odrobinę miodu lub cytryny.