Hostessa, niezależnie od miejsca pracy i charakteru zlecenia, musi przyciągać uwagę ludzi oraz pokazać produkt czy usługę z możliwie najatrakcyjniejszej strony. Dlatego stawiane są przed nią określone wymagania. Jeżeli zostaną spełnione, dziewczyna, która pracuje w tym zawodzie, ma szansę otrzymać całkiem przyzwoite pieniądze.
Hostessa – kim jest? Na czym polega jej praca?
Dziewczyny, które pracują jako hostessy, najczęściej spotkać można na różnego rodzaju imprezach (targi, wystawy, bankiety, promocje, kluby) oraz w centrach handlowych przy rozmaitych stanowiskach. Bywają one prezenterkami produktów, kelnerkami a nawet konferansjerkami. Główne zadania hostessy to najczęściej np. zachęcanie do odwiedzenia danego stoiska lub oprowadzanie po obiekcie, udzielanie podstawowych informacji o produkcie bądź usłudze czy rozdawanie ulotek lub innych materiałów promocyjnych. Przy czym zdarza się, że hostessa pracuje do kilkunastu godzin dziennie, i to w pozycji stojącej.
Hostessa – wymagania
Hostessa musi być osobą życzliwą oraz komunikatywną, z nienagannymi manierami, a przynajmniej kulturalną. Jej zleceniodawcy oczekują uśmiechu, chęci do pracy z ludźmi, a także łatwości w nawiązywaniu nowych kontaktów (w tym z cudzoziemcami, więc znajomość języków obcych też się przydaje i znacznie ułatwia życie).
Poza tym niezbędne są odporność na stres, zmęczenie i długotrwały wysiłek (dziewczyny zazwyczaj mają na sobie buty na wysokim obcasie, więc trzeba liczyć się z bólami kręgosłupa oraz nóg) oraz zdolność do wykonywania czynności w szybkim tempie. To podstawa i jednocześnie gwarancja utrzymania długofalowej współpracy między hostessą a jej chlebodawcami. Od dziewczyny, która pracuje w takim charakterze, wymaga się także umiejętności szybkiego przyswajania wiedzy. Bez niej nie uda się merytorycznie porozmawiać z potencjalnymi klientami oraz udzielać informacji na temat kwestii, które ich interesują. Ponadto hostessa powinna ładnie wyglądać, a najlepiej jeżeli jest również młoda (lub na taką wygląda) oraz zgrabna, ponieważ ma wzbudzać pozytywne skojarzenia. Nie bez znaczenia są tu również dobra prezencja i wdzięk. Warto też wiedzieć, że ogólnie nie istnieje coś takiego jak formalne wymagania czy oczekiwania wobec kandydatek do tej profesji. Hostessa nie musi mieć ukończonych określonych szkół oraz kursów, żeby móc zacząć pracować w tym zawodzie.
Hostessa – zarobki
To, ile zarabia hostessa zależy naturalnie od warunków pracy, zadań oraz stawek, które proponuje zleceniodawca. Przyjęło się, że przeciętna stawka za dzień pracy to kilkadziesiąt złotych (rozliczenia dokonywane są zazwyczaj za dniówki bądź przepracowane godziny). Wyższe kwoty – na poziomie kilkuset złotych – należą do rzadkości.
A ponieważ praca i zarobki w tym zawodzie charakteryzują się nieregularnością, większość kobie traktuje bycie hostessą jako możliwość dorobienia lub uzyskania dodatku do kieszonkowego czy stypendium (chociaż zdarza się też tak, zwłaszcza, kiedy ma się trochę szczęścia i znajdzie się dobrą agencję, że nie można narzekać na brak zleceń, co powoduje, że zawód ten staje się głównym lub jedynym źródłem utrzymania). Do tego trudno tu wprost, jednoznacznie i bezpośrednio wskazać, ile hostessa zarabia miesięcznie. Jest to związane ze wspomnianą już nieregularnością oraz z tym, że niektóre dziewczyny mają możliwość negocjowania stawek w zależności od zlecenia i np. tego, czy jest ono związane z wyjazdem poza miejsce zamieszkania.
Oczywiście więcej pieniędzy udaje się zarobić latem oraz w okresach przedświątecznych, kiedy ruch w sklepach zaczyna przypominać owczy pęd i wszyscy biegną za jakimiś sprawunkami. Wiele osób w tym czasie zatrzymuje się przy stoiskach z kawą, alkoholami czy słodyczami. Nikt przecież nie chce kupić kota w worku. Oczywiście klienci są wówczas również bardziej podatni na promocje czy wyprzedaże, do których zachęca ich jedna czy druga hostessa o pogodnym usposobieniu.
Trzeba mieć też na uwadze to, że dziewczęta, które dopiero wchodzą do zawodu, najczęściej otrzymują zadania dotyczące promocji produktów w sklepach lub centrach handlowych. Jeżeli dobrze wypadną i należycie się ze wszystkim uporają, z czasem zaczną dostawać nie tylko bardziej zróżnicowane zlecenia, ale przede wszystkim za wyższe stawki.
Dobre jest także to, że hostessa, która współpracuje z agencją, zwykle może liczyć na umowę zlecenie (najczęściej zawieraną na czas przeprowadzenia konkretnej akcji promocyjnej bądź eventu), i to niezależnie od tego, jak długo jest w tym zawodzie. Posiadanie takiego dokumentu z kolei pozwala na uzyskanie zwrotu podatku i daje podstawę, w razie kryzysowej sytuacji, do dochodzenia swoich praw.