Prezenty na komunię są nieodłącznym elementem obchodów tego wyjątkowego wydarzenia w życiu dziecka. Choć pierwotnie powinien to być przede wszystkim moment zadumy i poczucia jedności z Bogiem, to obecnie właśnie przyjęcie i komunijne prezenty cieszą się największą popularnością.
Obecnie Pierwsza Komunia Święta w dużej mierze kojarzy się z hucznym przyjęciem, pięknym strojem i drogimi prezentami. Wiele osób pomija w zupełności aspekt religijny wydarzenia, traktując mszę świętą jako nudny element celebracji. I faktycznie, prezenty na komunię to obecnie już nieodłączny element każdego komunijnego przyjęcia. Podpowiadamy co najlepiej sprezentować komuniście i jak tradycja ta rozwijała się na przestrzeni lat.
Wyjątkowe prezenty na komunię to w dobie komputerów i telefonów niezwykła rzadkość. Warto więc pomyśleć o unikatowym podarunku, do którego komunista będzie wracał po latach z uśmiechem. Mnóstwo inspiracji i pomysłów na prezent na komunię znajdziecie w sklepie Pakamera. Fantazyjne wisiorki, elegancka biżuteria, oryginalne zegarki i modne akcesoria to tylko niektóre z bogatej oferty sklepu.
Historia nabożeństwa Pierwszej Komunii Świętej
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa udzielano jednocześnie trzech sakramentów: Chrztu, Bierzmowania i Eucharystii, czyli właśnie przyjęcia komunii. Odbywało się to zazwyczaj w Wigilię Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, w trakcie całonocnej liturgii. Młodzi wyznawcy chrystusowej wiary zanurzali się w wodach chrztu, przyjmowali Dary Ducha Świętego (sakrament bierzmowania) i po raz pierwszy w pełni uczestniczyli w mszy świętej przyjmując hostię. Obrzędy te dotyczyły początkowo głównie dorosłych, jednak z czasem zaczęto udzielać tych sakramentów również dzieciom, a nawet noworodkom.
W 1215 roku, podczas Soboru Laterańskiego IV uznano, że do sakramentu Komunii Świętej powinny przystępować dzieci w tzw. wieku rozeznania czyli posiadające umiejętność rozróżnienia Chleba Eucharystycznego od zwykłego. Różne źródła podają, że za wiek ten uznawano dwanaście, trzynaście, a nawet czternaście lat. Jednocześnie ustalono, że pierwsza spowiedź jest możliwa już od 7 roku życia, dlatego niejednokrotnie czas pomiędzy pierwszą spowiedzią, a przyjęciem hostii po raz pierwszy wynosił kilka lat. Dopiero w XVIII wieku uznano, że do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej jest gotowe już siedmioletnie dziecko. Tak naprawdę prawo obowiązujące dzisiaj, mówiące o tym, że to właśnie siódmy rok życia jest wystarczającym do przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej, ustanowił Papież Pius X w 1910 roku.
Bardzo ciekawy jest także proces ewolucji świeckich zwyczajów towarzyszący obchodom Pierwszej Komunii Świętej. W latach 50. XX wieku po uroczystej Mszy Świętej urządzano na salkach przykościelnych skromne śniadanie dla komunistów. Z czasem zwyczaj ewoluował i zamiast wspólnych śniadań rodziny zaczęły organizować domowe przyjęcia dla rodziny i przyjaciół. Obecnie, charakter przyjęć komunijnych stał się zdecydowanie bardziej wystawny i uroczysty – nierzadko rodzice decydują się na wynajęcie sali czy lokalu, gdzie wspólnemu posiłkowi towarzyszą wesołe rozmowy, zabawy, a nawet alkohol.
Coraz częściej z kolei parafie, zamiast strojnych sukni i garniturów dla komunistów, decydują się na powrót do alb, czyli białych szat nawiązujących do początków chrześcijaństwa. Wyznawcy Chrystusa przyjmujący sakramenty w pierwszych wiekach naszej ery zakładali bowiem białe, skromne szaty, które nosili przez kolejne osiem dni – stąd też tradycja tzw. Białego Tygodnia wśród komunistów.
Pierwsza Komunia w Polsce i na świecie
Pierwsza Komunia w Polsce to wyjątkowe wydarzenie, któremu towarzyszy wystawne przyjęcie, moc atrakcji i prezenty na komunię – wymiar religijny to nierzadko tło całego wydarzenia. Dzieci, które przez cały rok zdawały modlitwy i chodziły na próby, zjawiają się odświętnie ubrane – w białe sukienki i garnitury lub alby – w kościele o poranku lub godzinach dopołudniowych. Towarzyszy im rodzina i przyjaciele. Cała Msza Święta, podczas której dzieci po raz pierwszy mogą przyjąć Eucharystię, trwa nieco dłużej niż zwykła msza. Dzieci śpiewają piosenki, czytają fragmenty Pisma Świętego, dziękują rodzicom i wychowawcom. Po wszystkim wykonuje się pamiątkowe zdjęcia i można rozjechać się na przyjęcia – często po południu dzieci wracają do Kościoła na drugą Mszę Świętą, w trakcie której otrzymują pamiątkowe obrazki i chlebki, różańce lub książeczki.
Po dotarciu na miejsce przyjęcia – do domu lub na sali – komunista z reguły zasiada do wspólnego posiłku z gośćmi i otrzymuje prezenty na komunię. Najczęściej są to sprzęty elektroniczne, rower, zegarek, złoty lub srebrny łańcuszek (który obowiązkowo należy później poświęcić) lub kopertę z pieniędzmi.
W większości chrześcijańskich państw cały rytuał odbywa się dość podobnie – wszystko w dużej mierze zależy od poziomu religijności danej rodziny lub szkoły, która ma za zadanie przygotować dziecko do przyjęcia wyjątkowego sakramentu.
We Włoszech popularne są tzw. bomboniery czyli tradycyjne włoskie pamiątki rozdawane kolegom, rodzinie i sąsiadom przez komunistę. Mowa tu o słodkich cukierkach owocowych, czekoladowych lub orzechach w słodkiej polewie lub posypce, pakowanych w ozdobne pudełeczko z datą wydarzenia. Zwyczaj organizowania wystawnego przyjęcia i wręczania drogich prezentów jest tutaj dokładnie taki sam jak w Polsce.
Nieco inaczej sprawa ma się np. w Szkocji. Tutaj znacznie większą wagę przywiązuje się do religijnej części wydarzenia, dlatego też wystawne przyjęcia i drogie prezenty należą do rzadkości. Dziewczynki mogą ubrać się dowolnie (bez rękawiczek i torebek), a na głowach muszą mieć białe welony na znak skromności i czystości. Chłopcy zakładają szare spodnie i białe koszule, będące często elementami szkolnego mundurka.
Pomysły i inspiracje na prezenty na komunię
Dawniej wymarzony prezent na komunię to rower lub zegarek. Obecnie, z uwagi na rozwój technologiczny, dzieci otrzymują także komputery, smartfony i inne drogie sprzęty lub ich równowartość w kopercie. Będąc gościem na przyjęciu komunijnym warto pomyśleć o prezencie, który wyróżni się na tle innych i przede wszystkim będzie doskonałą pamiątką na lata. Świetnie sprawdzi się więc biżuteria np. z osobistym grawerunkiem, oryginalny np. drewniany zegarek, fantazyjna mucha lub inne akcesorium, niekoniecznie elektroniczne. Pamiętajcie, że choć dzieci oczekują drogich prezentów z pewnością po latach, gdy zdążą już wymienić sześć razy otrzymany telefon czy laptop, miło im będzie wrócić do bardziej osobistych i wyjątkowych podarunków.