Naturalne kosmetyki znajdziemy w specjalistycznych sklepach kosmetycznych. A można je zrobić samemu. Sprawdzamy przepis na domowe mydło.
Obecnie panuje trend na naturalne kosmetyki do pielęgnacji. Są zdrowe, bez sztucznych barwników, konserwantów itp. Mogą je stosować osoby z delikatną skórą, skłonną do podrażnień, a nawet alergicy. W specjalistycznych sklepach kosmetycznych znajdziemy wiele tego typu produktów, jednak ich cena może nieco przerażać. A wiele z tych preparatów z powodzeniem można wykonać samodzielnie.
Większość ludzi jest przekonanych, że domowe mydło jest bardzo trudne do wykonania. Okazuje się jednak, że wcale nie. Wystarczy dobry przepis, trochę chęci i wolnego czasu. Jeśli będziemy wykonywali wszystko starannie – będziemy mogli cieszyć się swoim własnym kosmetykiem. A ile przy tym frajdy i satysfakcji!
Jakie składniki będą potrzebne?
Chcąc wykonać domowe mydło będziemy potrzebowali:
– 183 g wody demineralizowanej bądź destylowanej
– 195 g oleju palmowego
– 105 g oleju rzepakowego
– 100 g oleju słonecznikowego
– 52 g oleju rycynowego
– 68 g sody kaustycznej
– 100 g oliwy
Domowe mydło ma też taką zaletę, że możemy je wykonać według swoich własnych preferencji. Jeśli chcemy by miało przyjemny zapach możemy sięgnąć np. po aromat waniliowy, cynamon bądź inne, ulubione przyprawy. Aby mieć kolorowe mydło można dodać słodką paprykę (nada czerwonej barwy) czy kurkumę (sprawi, że będzie żółte). Z powodzeniem można też stworzyć efektowny kosmetyk – tu sprawdzą się suszone owoce, ziarna kawy, suszone kwiaty itp., które zatopione w mydle będą wyglądały fenomenalnie. Dzięki temu stworzony przez nas produkt może być oryginalną i ciekawą ozdobą łazienki.
Zanim przystąpimy do naszego „dzieła” musimy przygotować także niezbędne akcesoria, a są to: gumowe rękawice kuchenne, fartuch, okulary ochronne bądź przeciwsłoneczne z dużymi szkłami (najlepiej przylegające), waga kuchenna, termometr kuchenny, ręcznik, folia aluminiowa, foremki (plastikowe, drewniane, silikonowe), garnek ze stali nierdzewnej, słoik, blender i drewnianą łyżkę.
Wykonanie krok po kroku
Gdy już mamy wszystko co potrzeba przystępujemy do pracy. Najpierw nakładamy fartuch i rękawice i odmierzamy dokładnie wszystkie składniki. Odradzam robienie tego „na oko”, wówczas mamy bowiem małe szanse na powodzenie naszej produkcji. Wodę wlewamy do słoika, oleje do szklanek czy pojemniczków, a olej palmowy podgrzewamy w garnku ustawionym na małym ogniu i podgrzewamy aż się stopi (do około 50 stopni Celsjusza).
Następnie dodajemy olej rzepakowy, olej słonecznikowy, rycynowy oraz oliwę, wszystko delikatnie mieszamy.
Kolejnym krokiem jest połączenie wody i sody kaustycznej. Tu mamy do czynienia z substancją żrącą, więc należy szczególnie uważać i nie wolno zapominać o okularach ochronnych. Do wody znajdującej się w słoiku wsypujemy sodę kaustyczną (nigdy nie postępujemy odwrotnie). Mieszamy wszystko drewnianą łyżką do momentu, gdy uzyskamy prawie przezroczystą barwę. Odstawiamy aż roztwór nieco ostygnie – powinien także mieć 50 stopni Celsjusza.
Następnie łączymy oleje i roztwór z sodą. Dokładnie mieszamy i sięgamy po blender. Miksujemy nim około 20-30 minut, do czasu, gdy otrzymamy konsystencję gęstego budyniu. Jeśli chcemy dodać przyprawy, aromaty, suszone owoce czy kwiaty – robimy to własne teraz. Później przelewamy powstałą masę do przygotowanych foremek, owijamy folią i ręcznikiem. Odstawiamy na 2 dni. Po tym czasie wyjmujemy (w rękawicach ochronnych) mydło i kroimy w plastry dowolnej grubości. Układamy na tacy (wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia),przykrywamy dokładnie ścierką i odstawiamy na 4-5 tygodni. Po tym czasie domowe mydło jest gotowe do użycia.
Przepis na domowe mydłonaprawdę jest prosty, a efekt końcowy – doskonały. Tak powstałe mydło, jest świeże przez około rok, więc długo. Należy je przechowywać owinięte w folię aluminiową, albo w mydelniczkach w pokojowej temperaturze.