Pies ze schroniska to doskonały pomysł, jeśli chcemy, by w naszym domu pojawiło się nowe zwierzę. Zanim jednak przystąpimy do adopcji czworonoga powinniśmy przygotować siebie i domowników do czekających zmian.
Pies ze schroniska wymaga szczególnej uwagi i troski. Wielokrotnie zwierzę miało ciężkie przeżycia, które zafundował mu poprzedni właściciel. Adopcja psa powinna więc być dobrze przemyślana. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że zwierzakowi będzie trzeba poświęcić dużo więcej czasu i dać pokłady miłości, by nam zaufał.
Pies ze schroniska – na co się nastawiać
Do schroniska psy trafiają z wielu różnych powodów. Niektóre uciekły z domów i ich właścicielom nie udało się odnaleźć swoich pupili, inne są potomkami bezdomnych czworonogów, więc od urodzenia nie miały swojego pana, a jeszcze inne zostały po prostu oddane przez swoich bliskich. Zdarza się też, że pies ze schroniska ma bardzo trudną życiową historię, np. był bity, maltretowany, boi się ludzi i nie jest przystosowany do obcowania z nimi. W tych przypadkach trzeba naprawdę dużo cierpliwości, która jednak bez wątpienia się szybko opłaci, a zwierzę odwdzięczy się za nią bezgraniczną miłością. Wychowanie psa ze schroniska jest więc nie lada wyzwaniem.
Pies ze schroniska – którego wybrać?
Adopcja psa to wspaniała sprawa. W wyborze zwierzaka możemy kierować się własnym instynktem – prawdopodobnie, któryś zwierzak spojrzy na nas tak, że pokochamy go natychmiastowo. Warto też jednak poradzić się pracowników bądź wolontariuszy placówki. Szczególnie, jeśli w domu mamy małe dzieci. Wówczas wychowanie psa ze schroniska może być zbyt trudne i dla nas – i dla czworonoga. Warto też przed zabraniem pieska wyjść z nim na spacer, zobaczyć jak reaguje na nas i otoczenie. To szansa na pierwsze poznanie się i nawiązanie jakichkolwiek relacji z pupilem jeszcze przed zabraniem do domu.
Potrzeba czasu, by się dotrzeć
Nawet jeśli weźmiemy łagodnego zwierzaka, to i tak zarówno on, jak i my potrzebujemy czasu, by przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Pies ze schroniska początkowo może czuć się niepewnie, bać się nas, nowego środowiska. Nie wolno wówczas zostawiać go samego z dziećmi – może to być bowiem dość ryzykowne. Pupil może w stresującej sytuacji ugryźć malucha. Także dzieciaki należy uczyć jak postępować z czworonogiem (niektóre traktują psy jak żywe zabawki).
Podczas pierwszych dni należy psu dać więcej swobody. Będziemy widzieli kiedy ma ochotę na głaskanie, a kiedy chce posiedzieć w spokoju. Musi też obwąchać wszystkie nowe kąty. Warto nagradzać zwierzaka, gdy zrobi coś dobrego, posłucha nas lub zareaguje na przywołanie.
Od początku trzeba wytyczać zwierzakowi jasne granice. Bez względu na to, czy to jest pies ze schroniska, czy nie. Nie wolno mu raz na coś pozwalać, a następnym razem zabraniać- wówczas zwierzak jest zdezorientowany.
Adopcja psa wymaga od nas pewnych poświęceń. Dlatego dobrze jest wygospodarować sobie kilka dni wolnego, by móc spędzić ze zwierzakiem nieco więcej czasu. Warto się z nim bawić, podarować mu zabawki – które będą tylko dla niego. Pies ze schroniska może być też bardzo nieufny wobec innych zwierząt, więc trzeba go z nimi stopniowo i spokojnie oswajać, a za każde prawidłowe zachowanie – nagradzać.
Pies ze schroniska – formalności
Zabierając czworonoga ze schroniska do domu trzeba dopełnić odpowiednich formalności. Dlatego trzeba nie tylko mieć przy sobie dokumenty w postaci dowodu osobistego, ale też odpowiednie akcesoria do zabrania zwierzaka, a więc: kaganiec, smycz, obrożę bądź szelki. Pies ze schroniska musi bezpiecznie dotrzeć do domu, więc transport powinien być tak zorganizowany, by nie dostarczać mu dodatkowego stresu.
1 Komentarz
Bardzo podoba mi się ta akcja „Nie kupuj – adoptuj”. Taki piesek ze schroniska wymaga szczególnej opieki, ale odwdzięczy się wielką psią miłością. 🙂