Podział pieniędzy w związku często jest przyczyną kłótni, a w skrajnych przypadkach – rozstań. Dlatego należy koniecznie wszystko dobrze przemyśleć, by później nie mieć żalu do partnera bądź partnerki.
Gdy dwoje ludzi wiąże się ze sobą – to zazwyczaj nie myśli o sprawach finansowanych. Podział pieniędzy w związku jest dla nich wówczas abstrakcją, bo przecież liczy się uczucie, a reszta z pewnością się ułoży. Warto jednak omawiać tę kwestię od samego początku, aby później nie była ona powodem do kłótni.
Podział pieniędzy w związku – wspólne konto czy oddzielne?
Jeśli chodzi o podział pieniędzy w związku, to rozmowa na ten temat zazwyczaj pojawia się, gdy para decyduje się ze sobą zamieszkać lub pobrać. Wówczas jest wiele wspólnych wydatków – a zarobki partnerów często różne. I jakoś ten problem należy rozwiązać.
Jedną z najczęściej stosowanych metod, jeśli chodzi o finanse w związku, jest założenie wspólnego konta. Każdy z partnerów ma oddzielną kartę i korzysta ze wspólnych pieniędzy. Niektóre banki oferują jeszcze ciekawsze rozwiązanie. Można założyć konto wspólne, a do niego każdy z partnerów ma podpięte swoje własne dodatkowe konto, które tylko on widzi. To dobre rozwiązanie, gdy chcemy zrobić ukochanemu lub ukochanej jakąś niespodziankę, wówczas nie ma ona wglądu do takiego wydatku, bo opłacamy go ze swojej puli pieniędzy. Taki podział pieniędzy w związku jest bardzo uczciwy, nie ma tu podziału na zarobki partnerów – wszystko jest wspólne.
Niektórzy jednak wolą zachować swoją niezależność i odrębność finansową i zostają przy oddzielnych kontach. Przy czym ustala się, który partner opłaca np. rachunki za wodę, czynsz, kto robi zakupy itp. Ewentualnie jest „pół na pół” – a więc jedna osoba płaci, a reszta zwraca część pieniędzy. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy znacznie różnią się zarobki partnerów. Wówczas taki podział pieniędzy w związku może budzić wiele emocji np. w sytuacji, gdy jedna osoba już nie ma pieniędzy i nie stać jej już np. na opłacenie rachunków. To powoduje skrępowanie i wiele niezręcznych oraz przykrych sytuacji, które mogą położyć się cieniem na związku.
Wspólna pula gotówki w domu
Nie wszyscy lubią trzymać pieniądze na kontach. Wciąż jest wiele osób, które najbezpieczniej czują się, jeśli mają w domu gotówkę. W tym przypadku podział pieniędzy w związku może wyglądać bardzo podobnie. Wiele par wkłada pieniądze nie na wspólne konto, a do wspólnego portfela i każde z nich bierze je, gdy tylko potrzebuje. Można też osobno trzymać swoje pieniądze i opłacać ustalone z partnerem rachunki. Jak widać finanse w związku mogą być naprawdę skomplikowane.
Oddzielne konta, ale wspólny portfel
Jeszcze innym rozwiązaniem jest trzymanie części pieniędzy na oddzielnych kontach, a części we wspólnym portfelu. Wówczas podział pieniędzy w związku wygląda tak, że część z nich jest wspólna i z tej puli opłacane są rachunki, robione zakupy itp. a część oddzielna – by każdy z partnerów mógł się czuć odrobinę niezależnie i mieć poczucie posiadania własnych funduszy.
Jeśli chodzi o podział pieniędzy w związku należy też ustalić orientacyjne wydatki. By nie było sytuacji, gdzie jeden z partnerów wydaje znacznie więcej niż drugi (chyba, że obojgu to nie przeszkadza). Warto to jednak wcześniej omówić, by nie był to powód do późniejszych kłótni, a nawet rozstania.
1 Komentarz
Kobieta powinna miec swoje pieniadze, nigdy bym sie nie zgodziła na wspólne konto z facetem, no chyba, żebyśmy przelewali na nie częsc wyplaty, ale nie całość… potem rozstanie i co? Jedna strona zostaje na lodzie