Socjopatia jest często spotykanym zaburzeniem osobowości. Socjopaci to ludzie bardzo inteligentni, którzy nie mają żadnych zahamowani i skrupułów. Są agresywni i nie znają pojęcia empatii.
Zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych socjopatia, to nic innego jak silne zaburzenie osobowości. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż pojawia się z czasem, nie ma się jej od urodzenia.
Jaki jest socjopata?
Ciekawe jest niewątpliwie jest to, że socjopata, to zazwyczaj człowiek inteligentny, który jednak nie potrafi się przystosować do życia w społeczeństwie. Socjopata za nic ma sobie wszelkiego rodzaju zwyczaje, obyczaje kulturalne. Nie liczy się też z tym, że może komuś zrobić przykrość, psychicznie zranić. Uczucia innych są mu kompletnie obojętne, za to doskonale potrafi manipulować osobami, szczególnie tymi, które znajdują się w jego otoczeniu. Obce jest mu jakiekolwiek poczucie winy czy wyrzuty sumienia.
Socjopatia objawia się tym, że człowiek nie wie i nie rozumie czym są relacje międzyludzkie. Dla niego liczy się jedynie to, czego on chce. Nie rozumie tego, że może innych krzywdzić swoim zachowaniem. Zawsze widzi siebie jako osobę bez żadnych zarzutów i win. Każda porażka jest jego zdaniem spowodowana jakimiś zaniedbaniami pozostałych. Socjopata jest też z reguły osobą zadbaną, elokwentną i często majętną (sukcesy wielokrotnie osiąga „po trupach”).
Zaburzenie osobowości objawia się także manipulacją osób z otoczenia. Socjopatia niestety wiąże się z tym, że osoba, która ma ten problem może być nawet niebezpieczna dla otoczenia.
Socjopatia wiąże się z pieniędzmi?
Dość intersujące jest to, że socjopaci zazwyczaj są dobrze usytuowani. Zajmują wysokie, kierownicze stanowiska. A dzieje się to właśnie dlatego, że bez żadnych ustępstw i oglądania się na innych zmierzają do swojego celu, jakim są oczywiście pieniądze. Ci, którzy staną na drodze do ich pragnienia są w jakiś sposób niszczeni. Takie zaburzenia osobowości bardzo często można spotkać w korporacjach, gdzie ludzie osiągają swoje sukcesy kosztem innych.
Socjopatia zazwyczaj wiąże się też z przemocą psychiczną. Socjopaci mają przyjemność z władzy i dominacji nad drugim człowiekiem. Niektórzy porównują to do upojenia się alkoholem. To zaburzenie osobowości rzadko wiąże się z przemocą fizyczną, bowiem socjopaci potrafią być uprzejmi, mili – jeśli tylko widzą w tym jakąkolwiek korzyść.
Obcowanie i przebywanie z socjopatą jest bardzo trudne. Na pewno nie wolno wdawać się z nim w żadną polemikę czy dyskusję, ale zarazem w żadnym wypadku nie powinno się okazywać przed nim lęku. Trzeba mieć na uwadze jedno – socjopatia nie mija. Nie da się wygrać z taką osobą, można ją ewentualnie zmylić, uniknąć, ale problem wciąż pozostaje. Jest to niebezpieczne w wielu związkach. Z pozoru fajne pary, majętne – ludzie uważają, że opowiadanie, iż jego partner/partnerka jest socjopatą uważają za historie wyssane z palca.
Socjopatia jest praktycznie nieuleczalna, bowiem socjopaci nie chcą się zmieniać, współpracować z lekarzem. Próbują na nim swoich sztuczek i zagrywek. A wizyta u psychiatry zapewne także ma nieść ze sobą jakieś korzyści – zwolnienie z pracy, uniewinnienie, oszukanie partnera itp.